Francusko-njemačka inicijativa najavljuje sankcije rukovodstvu RS-a, a Vučić ostaje bez manevarskog prostora
Evropska unija sprema odlučan odgovor na eskalaciju institucionalne krize u Bosni i Hercegovini. Kako otkriva Radio Slobodna Evropa, u pozadini najnovijih dešavanja nalazi se francusko-njemački “non-paper” kojim se predlaže niz oštrih mjera protiv rukovodstva Republike Srpske – uključujući suspendovanje finansiranja, uvođenje ciljanih sankcija i prekid političke komunikacije sa najvišim funkcionerima RS-a.
Dokument poziva na potpunu izolaciju Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, a analitičari upozoravaju: Srbija će morati odlučiti da li će stati uz Dodika ili Evropsku uniju.
Vučić pred zidom
Profesor Eric Gordy sa Univerziteta u Londonu ocjenjuje da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić više nema prostora za manevrisanje, naročito nakon nedavne posjete Moskvi i susreta s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
“Vučić se i dalje oslanja na političku i ekonomsku podršku EU, posebno u svjetlu višemjesečnih protesta u Srbiji. No, EU mu jasno poručuje: vrijeme je da se bira strana,” poručuje Gordy.
Šta tačno predviđa “non-paper”?
U dokumentu koji su cirkulisale Njemačka i Francuska predlaže se:
-
suspendovanje svih EU finansijskih projekata koji koriste RS-u
-
uvođenje sankcija zvaničnicima koji podrivaju suverenitet BiH
-
prekid svih zvaničnih kontakata sa rukovodstvom RS-a
-
obnova rasprave o novom ustavnom uređenju BiH
Dodikova taktika iscrpljena
Gordy tvrdi da je Dodik testirao granice tolerancije EU konstantnim kršenjem Dejtonskog sporazuma i pokušajima da legalizuje paralelne institucije u RS-u.
“Dodik je putovao uprkos zabranama, flertovao s Moskvom i Tel Avivom, i vjerovao da će mu Trumpova administracija dati vjetar u leđa. Sve to se nije ostvarilo,” kaže Gordy.
Prema njegovim riječima, čak ni podrška iz Srbije više nije čvrsta kao prije. Građani RS-a, dodaje, sve jasnije vide koliko ih Dodikovo ponašanje politički i ekonomski košta.
EU kao garant mira?
Iz “non-papera” proizlazi i stav da EU želi ojačati svoju ulogu garanta mira u BiH – status koji joj proističe iz Dejtonskog sporazuma. Bosna i Hercegovina je kandidat za članstvo, a to EU dodatno obavezuje na zaštitu stabilnosti u zemlji.
“Evropa sada ima idealnu priliku – Rusija je okupirana ratom u Ukrajini i smanjuje prisustvo na Balkanu. Vrijeme je za djelovanje,” poručuje Gordy.
Srbija više ne može ćutati
Na pitanje kako će se Srbija pozicionirati, Gordy odgovara:
“Vučić mora odlučiti – hoće li stati uz Dodika ili uz evropski put Srbije. Neutralnost više nije opcija.”
Zaključak
Evropa se budi, a Balkan je ponovo u fokusu velikih sila. Dodikov politički prostor se sužava, a Vučić je pred jednom od najtežih odluka svoje karijere. Sve oči su uprte ka Beogradu.