Srijeda, 9 Jula, 2025

Montgomery: Treći svjetski rat počet će na Balkanu

Najčitanije objave

Američki vojni stručnjaci upozorili su da bi potencijalni početak trećeg svjetskog rata mogao biti povezan s ruskim nastojanjima da destabilizuje regije poput Balkana. U analizi objavljenoj u Newsweeku, admiral u penziji Mark Montgomery i bivši savjetnik američkog ministra odbrane James Anderson izdvojili su nekoliko “žarišta” u svijetu, uključujući Bosnu i Hercegovinu, Srbiju i Crnu Goru.

Balkan kao potencijalna ratna zona

Montgomery je istakao da Rusija aktivno djeluje u regijama poput Gruzije i Srbije, čime stvara napetosti koje bi mogle eskalirati. Prema njegovim riječima, Vladimir Putin snažno pritiska Srbiju i Republiku Srpsku u Bosni i Hercegovini, gurajući prema sukobu. Ovo dolazi u kontekstu već dobro dokumentovanog ruskog utjecaja na Balkanu, koji uključuje podršku političkim frakcijama i širenje propagande.

Šira slika globalnih tenzija

Osim Balkana, analitičari su ukazali na Baltik, Poljsku i Indo-Pacifik kao potencijalne zone sukoba. Posebno su istakli Kinu i njene ambicije prema Tajvanu, kao i ulogu Irana u finansiranju grupa poput Hamasa i Hezbolaha, što dodatno destabilizuje Bliski istok.

U analizi se predviđa da bi treći svjetski rat uključio države poput Sjeverne Koreje, Irana, Kine i Rusije s jedne strane, dok bi NATO saveznici, uključujući Njemačku, Poljsku, Francusku, Veliku Britaniju i SAD, predvodili odgovor s druge strane. Baltik i Indo-Pacifik bili bi ključne tačke sukoba, dok bi regije poput ruralnih dijelova SAD-a i “globalnog juga” bile relativno sigurne.

Uloga Balkana u globalnoj strategiji

Analitičari zaključuju da Putin koristi Balkan kao dio šire strategije destabilizacije, tražeći slabe tačke u globalnoj sigurnosti kako bi proširio ruski utjecaj. Bosna i Hercegovina i Srbija, kao regije s dugotrajnom političkom nestabilnošću, idealne su mete za ovakvu taktiku.

Šta dalje?

Dok svijet pomno prati događaje u Ukrajini, tenzije na Balkanu ne smiju biti zanemarene. Pozivi na jačanje NATO prisutnosti u regiji i podršku demokratskim procesima u BiH i Srbiji dolaze u ključnom trenutku. Bez preventivnih mjera, ovaj dio svijeta mogao bi se naći u središtu geopolitičkih previranja s nesagledivim posljedicama.

Najnovije objave