Četvrtak, 5 Decembra, 2024

Južna Koreja na ivici političke krize: Parlament pokrenuo opoziv predsjednika Yoon Suk Yeola

Najčitanije objave

Južnokorejski parlament danas je zvanično pokrenuo proces opoziva predsjednika Yoon Suk Yeola nakon nedavnog proglašenja i brzog ukidanja vanrednog stanja, čime je izazvana najveća politička kriza u zemlji u posljednjih nekoliko decenija. Ovaj potez dolazi kao odgovor na dramatične događaje koji su uzdrmali političku scenu i izazvali masovne proteste širom zemlje.

Razlog za opoziv: Proglašenje vanrednog stanja

Predsjednik Yoon Suk Yeol u utorak je nenajavljeno proglasio vanredno stanje, navodeći kao razloge navodnu prijetnju od Sjeverne Koreje i potrebu za “zaštitom ustavnog poretka”. Međutim, ovaj potez naišao je na žestok otpor parlamenta i javnosti, posebno nakon što su vojnici upali u zgradu parlamenta, razbijali prozore i pokušali obustaviti političke aktivnosti. Vojska je najavila nadzor nad medijima i političkim strankama, što je dodatno izazvalo bijes među građanima i opozicijom.

Brza reakcija parlamenta

Samo nekoliko sati nakon proglašenja vanrednog stanja, parlament je jednoglasno zatražio njegovo ukidanje, uključujući glasove 18 članova predsjednikove stranke. Pod pritiskom zakonodavaca i javnosti, Yoon je bio prisiljen povući svoju odluku, ali politička šteta već je bila učinjena.

Protesti i pozivi na ostavku

Van zgrade parlamenta okupili su se demonstranti koji su proslavljali ukidanje vanrednog stanja uz povike “Pobjeda, pobjeda”. Protesti se nastavljaju, a Korejska konfederacija sindikata najavila je generalni štrajk kako bi dodatno pojačala pritisak na predsjednika da podnese ostavku.

Opoziciona Demokratska stranka, koja ima većinu u parlamentu, optužila je Yoon Suk Yeola za “izdaju” i direktno pozvala na njegovu ostavku. Član stranke Park Chan-dae izjavio je: “Iako je uvođenje vanrednog stanja zaustavljeno, predsjednik Yoon ne može više normalno voditi zemlju i trebao bi odstupiti.”

Proces opoziva: Šta slijedi?

Zahtjev za opozivom sada će se naći na glasanju u parlamentu, gdje je potrebna dvotrećinska većina da bi bio usvojen. Ako prijedlog prođe, Ustavni sud će donijeti konačnu odluku, za koju je takođe potrebna dvotrećinska većina među sudijama. Predsjednikova stranka trenutno ima 108 od 300 zastupnika u parlamentu, što znači da će opozicija morati pridobiti dodatne glasove kako bi osigurala uspjeh.

U slučaju opoziva ili ostavke, premijer Han Duck-soo privremeno će preuzeti predsjedničke ovlasti do novih izbora.

Analitičari: Politička greška bez presedana

Analitičari smatraju da je Yoon Suk Yeol ovim potezom ozbiljno ugrozio svoj politički položaj. Danny Russel iz Asia Society Policy Institute izjavio je: “Južna Koreja je kao nacija izbjegla metak, ali je predsjednik Yoon možda sam sebi pucao u nogu.”

Proglašenja vanrednog stanja bila su česta u Južnoj Koreji tokom burnih godina nakon Korejskog rata, ali posljednji put su se dogodila 1980. godine, kada je zemlja bila pod vojnim režimom. Ovaj događaj označava povratak političke nestabilnosti u Južnu Koreju, koja je u posljednjim decenijama izgradila reputaciju kao jedna od najstabilnijih demokracija u Aziji.

Šta ovo znači za Južnu Koreju?

Odluka o opozivu može imati dalekosežne posljedice za politički poredak u zemlji. Istovremeno, međunarodna zajednica, uključujući saveznike poput SAD-a, pomno prati situaciju. Politička kriza u Južnoj Koreji dolazi u ključnom trenutku za regionalnu sigurnost, posebno s obzirom na tenzije sa Sjevernom Korejom i rastući uticaj Kine u regiji.

Dok zemlja čeka rasplet događaja, jedno je sigurno: povjerenje u Yoon Suk Yeola ozbiljno je narušeno, a njegova politička budućnost ostaje neizvjesna.

Najnovije objave