Srijeda, 4 Decembra, 2024

Preživio 67 dana na otvorenom moru: Priča o čudu Mihaila Pičugina

Najčitanije objave

Mihail Pičugin, ribar iz Burjatije, preživio je nevjerovatnih 67 dana u gumenom čamcu na Ohotskom moru, oslanjajući se na kišnicu i ostatke hrane, dok su njegov brat i nećak podlegli iscrpljenosti i gladi. Ova priča, koja je zapanjila mnoge, svjedoči o neizrecivoj snazi volje za preživljavanjem, ali i o tragičnom gubitku dvoje najbližih.

Nevjerovatna borba za opstanak

Mihail, zajedno s bratom Sergejem i nećakom Iljom, krenuo je 9. avgusta na ribolov, ali ono što je trebalo biti običan izlet pretvorilo se u borbu za goli život. Motor njihovog čamca se pokvario ubrzo nakon polaska, a jaki talasi su ih nosili sve dublje u otvoreno more. Njihove zalihe hrane i vode ubrzo su se potrošile, a situacija je postajala sve ozbiljnija.

„Spasao sam se uz Božiju pomoć,“ izjavio je Pičugin za “RIA Novosti”. „Sakupljao sam kišnicu, a noge, koje su mi bile mokre i smrznute, grijao sam vrećom za spavanje od kamilje dlake.“ Iako je bio potpuno iscrpljen i izgladnio, Mihail je uspio održati nadu i preživjeti u gotovo nemogućim uvjetima.

Tragičan gubitak porodice

Nažalost, početkom septembra Mihailov 15-godišnji nećak Ilja podlegao je iscrpljenosti, a krajem istog mjeseca preminuo je i njegov brat Sergej. Pičugin je vezao njihova tijela za čamac kako bi spriječio da upadnu u more. Usamljen, gladan i iznemogao, Mihail je preživljavao jedući posljednje zalihe graška i pijući kišnicu. Kada su ga napokon pronašli ribari na ruskom brodu “Anđeo”, nije mu preostala ni kap vode ni trunka hrane.

Ribari su ga isprva zamijenili za bovu, ali kada su se približili, ugledali su čovjeka koji je mahao rukama, tražeći pomoć. Iscrpljenog i dehidriranog, odmah su ga podigli na brod i nahranili čorbom kako bi se oporavio.

Potraga i nevjerovatno spašavanje

Potraga za nestalim ribarima trajala je gotovo dva mjeseca. Četiri aviona Federalne službe za vanredne situacije pretraživala su more, pokrivajući površinu od 55.000 kvadratnih kilometara, no čamac je otkriven tek 14. oktobra u blizini sela Ust-Hajruzovo, na teritoriji Kamčatke. Spašavanje Mihaila Pičugina opisano je kao pravo čudo, s obzirom na ekstremne vremenske uvjete u kojima je preživio.

Kapetan ribarskog broda „Anđeo“ rekao je da je Mihail bio umotan u ćebad i prsluk za spasavanje, a pored njega su ležala beživotna tijela njegovog brata i nećaka. Pičugin je izgubio čak 50 kilograma, gotovo polovinu svoje tjelesne mase, ali je, kako pišu mediji, uspio sačuvati tijela svojih voljenih.

Čuda preživljavanja i izazovi koji slijede

Stručnjaci su zapanjeni kako je mali gumeni čamac, bez motora i kontrole, uspio izbjeći oluje na otvorenom moru dva mjeseca. „Ne mogu objasniti kako je to moguće,“ izjavio je Dmitri Lisicin, borac za zaštitu okoliša. „Prvo čudo je da čamac nije bio zahvaćen olujom, a drugo je da je Mihail preživio. To je prava rijetkost i nevjerovatna priča o ljudskoj izdržljivosti.“

Iako je Mihail sada na sigurnom, njegovoj priči nije kraj. Istraga koju vodi rusko saobraćajno tužilaštvo mogla bi ga dovesti do zatvora zbog kršenja zakona o pomorskoj sigurnosti, s obzirom na to da njihov čamac nije smio ploviti tako daleko od obale. Bez obzira na potencijalne pravne posljedice, Mihail Pičugin je preživio jednu od najnevjerovatnijih borbi s prirodom, a njegova priča ostavlja trag kao svjedočanstvo o snazi preživljavanja i nadi koja nadvladava nemoguće prepreke.

Njegova bivša supruga, Ekaterina Pičugina, opisala je trenutak kada je saznala da je Mihail preživio: „Kada su rekli da je živ, pomislila sam kako smo čekali na čudo koje se na kraju ostvarilo.“

Mihailova priča o čudesnom preživljavanju i tragičnom gubitku svoje porodice zasigurno će ostati zauvijek upamćena.

Najnovije objave