Srijeda, 4 Decembra, 2024

Zaabrana pušenja u zatvorenim prostorima u FBiH: Više od 60 objekata već prihvatilo smoke-free standarde

Najčitanije objave

Od decembra ove godine, Federacija Bosne i Hercegovine uvodi stroge propise o zabrani pušenja u zatvorenim javnim prostorima, a kampanja koja je pokrenuta u pet gradova ima za cilj podizanje svijesti o ovom važnom pitanju. Billboard kampanja, koja je vidljiva u Sarajevu, Velikoj Kladuši, Travniku i drugim gradovima, omogućava građanima da se aktivno uključe u zaštitu javnog zdravlja putem QR koda koji se nalazi na bilbordima.

Skeniranjem koda, građani mogu prijaviti prekršaje zabrane pušenja te podijeliti primjere dobre prakse iz ugostiteljskih objekata i drugih zatvorenih prostora koji su već u skladu s novim zakonima. Ova inicijativa poziva sve građane da preuzmu odgovornost za očuvanje zdravijeg okruženja i doprinesu poštivanju zakonskih regulativa.

Ugostitelji prednjače u usklađivanju s novim propisima

U skladu sa Zakonom o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje, ugostiteljski objekti širom Federacije BiH rade na prilagođavanju svojih prostora prije isteka roka za usklađivanje, koji je 13. decembra. Trenutno, više od 60 ugostiteljskih objekata već se nalazi na mapi smoke-free lokacija, pokazujući primjer drugima kako se mogu uspješno prilagoditi novim propisima i pružiti zdraviju atmosferu svojim gostima.

Primjeri dobre prakse iz ugostiteljskih objekata

Vlasnici ugostiteljskih objekata uveliko prepoznaju prednosti zabrane pušenja. Ex Ponto Bar i Restoran iz Travnika jedan je od prvih objekata koji je uveo zabranu pušenja, a vlasnici su izuzetno zadovoljni reakcijama gostiju.

“Naša odluka da Ex Ponto Bar i Restoran bude nepušački prostor proizašla je iz želje da našim gostima pružimo zdravu i ugodnu atmosferu. Porodice s djecom, kao i osobe svjesne rizika pasivnog pušenja, pohvalile su ovu odluku, a turisti su često isticali da ovakav standard očekuju i u svojim zemljama,” istakli su iz ovog ugostiteljskog objekta.

Sličan primjer dolazi iz Velike Kladuše, gdje je restoran Kvarta Kod Kajte već od 2017. godine nepušački. Emina Ćehić, koja sada vodi ovaj restoran, izjavila je da je odluka o zabrani pušenja donesena iz poslovnih i zdravstvenih razloga.

“Budući da sam astmatičar, duhanski dim mi smeta, a zabrana pušenja je pomogla da unaprijedimo iskustvo naših gostiju. Iako su neki pušači u početku bili skeptični, većina ih se prilagodila i sada puše vani, na zagrijanoj terasi,” pojasnila je Ćehić, dodajući da su turisti izrazili zadovoljstvo ovim standardom.

Sarajevski Bistro Zdravo, s druge strane, odlučio je od samog početka poslovanja biti potpuno nepušački objekt. Prema riječima vlasnice Maje Pilav, duhanski dim ne samo da narušava zdravlje gostiju, nego i negativno utiče na osjet okusa hrane.

“Naš cilj je pružiti gostima oazu bez duhanskog dima, gdje mogu uživati u čistom zraku, ugodnom mirisu i zdravijoj atmosferi,” izjavila je Pilav, dodajući da su mnogi gosti oduševljeni ovakvim pristupom.

Građani preuzimaju odgovornost za zdravlje

Pokretanjem ove kampanje, vlasti žele osnažiti građane da aktivno učestvuju u procesu stvaranja zdravijeg javnog prostora. Očekuje se da će zabrana pušenja u zatvorenim prostorima značajno doprinijeti smanjenju štetnih efekata pasivnog pušenja, zaštititi javno zdravlje i unaprijediti kvalitetu života u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Zakon koji stupa na snagu u decembru je korak naprijed ka stvaranju okruženja u kojem svi građani mogu uživati u čistom zraku, a ugostiteljski objekti već dokazuju da su spremni za ovaj pozitivan pomak.

Najnovije objave