Klimatske promjene predstavljaju ozbiljnu prijetnju ključnim okeanskim strujama koje regulišu prijenos topline između hemisfera, s posebnim naglaskom na Atlantsku meridionalnu obratnu cirkulaciju (AMOC). Ovaj kompleksni sistem, koji uključuje i poznatu Golfska struju, ima presudnu ulogu u održavanju ravnoteže temperature između južnog i sjevernog Atlantika. Međutim, zbog topljenja glečera i ledenih ploča koje unose svježu vodu u sjeverne okeane, ovaj krhki sistem je pod prijetnjom kolapsa. Ako dođe do značajnog usporavanja ili zaustavljanja AMOC-a, posljedice bi mogle biti razorne za klimatske obrasce širom svijeta.
Nova studija ukazuje na to da bi urušavanje AMOC-a izazvalo drastične promjene u tropskim monsunski sistemima, koji su od vitalne važnosti za milijarde ljudi. Monsuni, koji reguliraju sezonske kišne periode u regijama poput zapadne Afrike, Indije i istočne Azije, mogli bi se znatno oslabiti ili čak potpuno poremetiti. Promjene u okeanskoj temperaturi, potaknute kolapsom AMOC-a, uzrokovale bi pomicanje Međutropske zonske konvergencije (ITCZ) prema jugu, čime bi regije na sjevernoj hemisferi ostale bez prijeko potrebnih kiša.
Ove klimatske poremećaje, kako studija sugerira, pratit će dugoročne posljedice koje bi mogle trajati stoljećima. Simulacije pokazuju da ni nakon zaustavljanja eksperimentalnog unošenja svježe vode monsunski sistemi nisu vraćeni u prethodno stanje. To upućuje na to da je kolaps AMOC-a ne samo moguć, već i potencijalno nepovratan u razdoblju koje nadilazi ljudski vijek.
Ovi zabrinjavajući rezultati naglašavaju potrebu za hitnim djelovanjem u smanjenju emisija stakleničkih plinova kako bi se spriječili daljnji klimatski poremećaji. Globalno zatopljenje ne prijeti samo klimatskoj stabilnosti, već i sigurnosti milijardi ljudi koji ovise o predvidivim vremenskim obrascima za prehranu i opstanak. Studija ističe koliko je važno brzo djelovati kako bismo očuvali ekosisteme i ljudske zajednice koje o njima ovise.