Ponedjeljak, 30 Septembra, 2024

Brisel stavio znak jednakosti između Orbana i Plenkovića. Kako je Ursula von der Leyen ponizila hrvatskog premijera

Najčitanije objave

Vrlo zanimljiva crtica osvanula je u današnjem pregledu zbivanja u Bruxellesu koje redovito objavljuje magazin Politico. Naime, Vijeće Europske unije objavilo je pisma Ursule von der Leyen upućena liderima 25 zemalja članica, u kojima od njih traži da predlože po dva kandidata za povjerenike u novoj Europskoj komisiji – jednog muškarca i jednu ženu.

U neslavnom društvu Viktora Orbana

“Dopustite mi da započnem izražavanjem svoje najdublje zahvalnosti za ponovno povjerenje koje je Europsko vijeće ukazalo mojoj kandidaturi za drugi mandat predsjednice Europske komisije”, napisala je von der Leyen na početku svakog pisma. Iznimno je ironično da su taj uvod pronašli i u pismima upućenim Mađarskoj i Italiji, članicama Unije čiji lideri nisu podržali Ursulu von der Leyen. Talijanska premijerka Giorgia Meloni ostala je suzdržana, dok je Viktor Orban glasao protiv von der Leyen.

Bez osobnih pozdrava za Orbana i Plenkovića

Najzanimljiviji dio slijedi: Ursula von der Leyen vlastoručno je potpisala pisma i dodala osobne pozdrave svim čelnicima članica Europske unije, osim dvojici: mađarskom premijeru Viktoru Orbanu i predsjedniku Vlade Republike Hrvatske, Andreju Plenkoviću. Pregledom pisama potvrđeni su navodi Politica.

Na početku obraćanja slovenskom premijeru Robertu Golobu von der Leyen je uistinu rukom nadopisala “dear Robert”, u pismu švedskom premijeru Ulfu Kristerssonu stoji “dear Ulf”, u pismu francuskom predsjedniku Macronu “dear Emmanuel” i tako dalje. Plenković i Orban jedina su dva europska državnika koja nisu dobila takav znak pažnje od šefice Europske komisije: poslala im je samo isprintanu kopiju svog pisma bez ikakve osobne note.

Loše vijesti iz Bruxellesa postaju sve češće

Vrlo je indikativno to što se hrvatski premijer u ovoj situaciji našao baš u društvu Viktora Orbana, crne ovce među liderima članica Europske unije, čovjeka koji je bezbroj puta izazvao nezadovoljstvo Bruxellesa, najprije nedemokratskim praksama u upravljanju Mađarskom, a u posljednje vrijeme benevolentnim pristupom prema ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, koji je pokrenuo agresiju na Ukrajinu.

Plenkovića se, s druge strane, u hrvatskoj javnosti često doživljava kao mezimca struktura EU-a, bliskog prijatelja Ursule von der Leyen i čovjeka predodređenog za neku visoku briselsku funkciju. No, takav imidž hrvatskog premijera dosad nije konkretiziran na europskoj razini, a iz Bruxellesa sve češće stižu loše vijesti za njega.

Najnovije objave