Utorak, 1 Oktobra, 2024

AMERIČKI RATNI ZLOČIN – Krvavo jutro u selu My Lai: Masakr koji je potresao svijet

Najčitanije objave

Na današnji dan, 16. marta 1968., selo My Lai u južnom Vijetnamu postalo je poprište jednog od najstrašnijih ratnih zločina u povijesti američke vojske. Američki vojnici pod zapovjedništvom Williama Calleyja izvršili su masakr u kojem su brutalno ubili stotine žena, djece i staraca.

Masakr u My Laiju

Prema izvještajima, američka vojska je stigla u My Lai oko 7:30 ujutro, očekujući žestok otpor Vijetkonga. No, umjesto toga, naišli su na mirne seljane koji su doručkovali. Vojnici su pod zapovijedi kapetana Ernesta Medine, koji je rekao “uništite sve što hoda, puže i gmiže”, počeli ubijati nenaoružane civile, spaljivati kuće i silovati žene.

Krvavi bilans

TOkom nekoliko sati, ubijeno je najmanje 347 civila, prema američkim izvještajima, dok vijetnamska vlada tvrdi da je broj žrtava bio čak 504. Mnogi od ubijenih bili su djeca, žene i starci, a tijela su ostala razbacana po cijelom selu.

Osuda i kazna

William Calley bio je jedini vojnik osuđen za ovaj strašni zločin. Prvotno je osuđen na doživotnu kaznu zatvora, ali mu je kazna kasnije smanjena i proveo je samo tri godine u kućnom pritvoru. Ostatak vojnih zapovjednika, uključujući i dvojicu generala, nikada nije odgovarao za svoja djela ili zataškavanje masakra.

Fotografije kao dokazi

Zločin u My Laiju ne bi bio otkriven bez hrabrosti vojnog fotografa Ronalda Haeberlea, koji je snimio užasne prizore masakra. Njegove fotografije poslužile su kao ključni dokazi na suđenju i šokirale američku javnost kada su objavljene.

Nasljeđe masakra

Iako je prošlo više od 50 godina od masakra u My Laiju, sjećanje na taj strašni događaj i dalje živi. Ova epizoda ostaje mračna mrlja u povijesti američke vojske i služi kao podsjetnik na strahote rata i važnost odgovornosti za ratne zločine.

Sjećanje i isprike

William Calley je tek 2009. godine ponudio ispriku za svoja djela, izražavajući žaljenje za sve što se dogodilo u My Laiju. Mnogi drugi odgovorni nikada nisu priznali svoje zločine, ostavljajući iza sebe trajnu kontroverzu i osjećaj nepravde među preživjelima i njihovim obiteljima.

Preživjeli i sjećanje

Jedan od rijetkih preživjelih masakra, Duc Tran Van, prisjeća se kako je kao osmogodišnjak preživio skrivajući se ispod leševa. Fotografije Rona Haeberlea i danas služe kao bolni podsjetnik na taj strašni dan i čuvaju sjećanje na žrtve masakra u My Laiju.

Najnovije objave