Politička situacija u Srbiji ponovo izaziva zabrinutost, podsjećajući na devedesete godine prošlog stoljeća, kada su se građani suočavali s autoritarnim režimom Slobodana Miloševića. Opozicioni list Danas prenosi dramatičnu analizu društvene i političke klime u zemlji, ukazujući na duboke podjele, sve veći pritisak vlasti na opoziciju i sve češće sukobe na ulicama.
Batinaši na ulicama i polarizacija društva
Prema tekstu Danasa, kulminacija nasilja desila se 27. novembra, tokom protesta građana na Beogradu na vodi, gdje je grupa nasilnika, navodno pripadnika Srpske napredne stranke (SNS) i povezanih navijačkih grupa, napala demonstrante. Uz kapuljače i uzvike poput “ustaše”, napadali su ne samo okupljene već i nezavisne novinare, dok su provladini mediji poput TV Pink prikazivali demonstrante kao krivce za izazivanje nereda.
Slične scene sukoba zabilježene su i u Novom Sadu, gdje su građani protestovali zbog tragedije na željezničkoj stanici, koja je rezultirala smrću 15 ljudi. Danas prenosi tvrdnje opozicionih lidera i analitičara da su vlasti, umjesto preuzimanja odgovornosti, počele koristiti nasilnike kako bi destabilizovale proteste i preusmjerile krivicu na demonstrante.
Institucionalno nasilje i politička retorika
Dragan Popović, direktor Centra za praktičnu politiku, u izjavi za Danas upozorava na sve izraženiju upotrebu “privatnih paramilicija” i nasilnika u službi režima. Ističe da se nasilje preselilo i u institucije, poput Skupštine Srbije, gdje su zabilježeni sukobi između vlasti i opozicije. Ova praksa, u kombinaciji s agresivnom retorikom provladinih medija, dodatno polarizuje društvo, povećavajući rizik od ozbiljnijih sukoba.
– Samo nas sreća dijeli od situacije u kojoj će neko biti ozbiljno povrijeđen, a tada svi scenariji padaju u vodu – upozorio je Popović.
Opozicija i građani pod pritiskom
Sagovornici Danasa ističu da je trenutna situacija rezultat pohlepe vlasti i njihove nesposobnosti da odgovore na društvene izazove. Radomir Lazović iz Zeleno-levog fronta optužuje vlast da sistemski koristi nasilje, dok Đorđe Pavićević, profesor Fakulteta političkih nauka, ističe da su “stranačke paravojne grupe” simptom autoritarizma, sličnog onom uočenom tokom uspona fašizma u Evropi.
Kuda vodi trenutna politika?
Zaključak teksta opozicionog lista je jasan – Srbija se nalazi na prelomnoj tački. Autoritarne prakse, korištenje nasilja i ignorisanje građanskog bunta mogu dovesti do eskalacije društvenih sukoba s nesagledivim posljedicama. Danas poziva na hitno djelovanje prodemokratskih snaga kako bi se zaustavila dalja radikalizacija i očuvala stabilnost zemlje.
Ovo je još jedno ozbiljno upozorenje o stanju demokratije u Srbiji, koje otkriva duboke probleme s vladavinom prava, političkim nasiljem i manipulacijom medijima. Kako navode sagovornici Danasa, budućnost Srbije zavisi od sposobnosti građana i opozicije da pronađu nenasilan način za smjenu autoritarnog režima.