Četvrtak, 25 Aprila, 2024

Rover na Mjesecu nabasao na nevjerojatno otkriće!

Najčitanije objave

Znanstvenici nastavljaju analizirati uzorke stijena i zemlje koje je donio kineski lunarni rover Chang'e 5, a najnoviji rezultati ukazuju na nove vrste geologije iz područja Mjeseca koje tek treba otkriti i istražiti. Sedam različitih vrsta stijena identificirano je među 1,731 kilogramom, 2 milijarde godina starog regolita, odnosno, rastresite, mrvičaste zemlje i krša na površini Mjeseca. Jedna od stijena je potpuno nova vrsta lunarnog bazalta, nastala u vrijeme kada je Mjesec još bio vulkanski aktivan. Ovaj je regolit najmlađi koji je do sada vraćen s Mjeseca, pružajući stručnjacima pogled na različito vremensko razdoblje od ostalih uzoraka i pomažući im da zacrtaju burno razdoblje povijesti našeg bliskog susjeda.

Sedam vrsta stijena navedenih u studiji smatraju se ‘egzotičnim’, za koje se smatra da su dospjele na svoje trenutno mjesto slijetanja s nekog drugog mjesta. “U tako mladoj geološkoj jedinici, širok raspon komponenti kore iz različitih izvora bi se transportirao do mjesta slijetanja Chang'e-5 potonjim tekućim površinskim procesima na Mjesecu”, pišu istraživači u svom objavljenom radu.

Dosad neviđeni materijal

Istraživači su prosijali oko 3000 čestica manjih od 2 milimetra dok su tražili dokaze stvaranja kratera i vulkanske aktivnosti u prošlosti. Kao i na Zemlji, ove vrste magmatskih stijena mogu ispričati geološku priču. Tri klasta su bila poznata po tome što su pokazivala neobične petrološke i sastavne značajke, kažu istraživači. Vitrofirski fragment s visokim sadržajem titana, s visokim sadržajem titana, s većim kristalima ugrađenim u staklenu stijenu, ima mineralogiju kakvu dosad nismo vidjeli na Mjesecu i vjerojatno predstavlja novu vrstu lunarne stijene, piše Science Alert.

Prema autorima studije, ove čestice stijena mogle bi biti povezane s mjestima na Mjesecu udaljenim do 400 kilometara od mjesta gdje su pokupljene, raznesene po površini uzastopnim udarima asteroida tijekom tisućljeća. “Ovi egzotični magmatski klasti bi zabilježili litološku raznolikost i procese vrtlarstva regolita u, otprilike 2 milijarde godina starim, regijama mlade kobile na Mjesecu”, pišu istraživači.

Stavite sve ovo zajedno i zaključak je da su ti fragmenti došli s dijelova Mjesečeve površine za koje još ne znamo, u geološkom smislu. Možda je čak bilo i vulkanskih erupcija za koje još ne znamo. Međutim, samo oko 0,2 posto materijala u uzorcima klasificirano je kao egzotično, umjesto očekivanih 10-20 posto. To sugerira da će znanstvenici možda morati ponovno razmisliti o načinu na koji izbačena tvar putuje po površini Mjeseca, barem u ovoj novijoj regiji. Chang'e 5 prikupio je svoje uzorke u regiji, a daljnji uzorci, kao i oni postojeći iz ranijih misija, pomoći će u saznanju više o tome kako je evoluirala mjesečeva površina i kamo će biti u budućnosti moraju biti smještena mjesta za slijetanje i baze.

Najnovije objave