Janaf je saopćio da je ishodio licencu potrebnu za nastavak ugovora o transportu sirove nafte s Naftnom industrijom Srbije (NIS), ali samo do 8. oktobra 2025. godine. U narednim danima, ova hrvatska kompanija – uz podršku Vlade RH i angažman američkih pravnih zastupnika – pokušat će dobiti produženje licence od Ureda za kontrolu strane imovine (OFAC), koji djeluje pri Ministarstvu finansija SAD-a.
Podsjetimo, američke sankcije uvedene 10. januara 2025. obuhvatile su energetski sektor Rusije i njenog partnera NIS, u većinskom vlasništvu Gazproma, čime je ozbiljno ugrožen izvoz i prerada nafte u Srbiji.
Vučić: “Plenković razumije težinu situacije”
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je u Kopenhagenu razgovarao s hrvatskim premijerom Andrejom Plenkovićem o ovoj krizi:
“Pričao sam sinoć s Plenkovićem i on razumije težinu pozicije u kojoj se Srbija nalazi. Poslije određenog vremena vi de facto ostajete bez rafinerije. To nije samo pitanje uvoza nafte, to je pitanje i financijskih sankcija”, rekao je Vučić.
On je dodao da je u pitanju i stabilnost domaćih banaka koje sarađuju s NIS-om:
“Imamo domaće banke koje rade s NIS-om, ali niko neće riskirati američke sankcije. Zbog jedne kompanije ne možemo izgubiti cijeli finansijski sistem.”
Janaf jedina ruta za Srbiju
Do sada je Janaf bio ključna ruta za uvoz nafte u Srbiju, koja se potom prerađuje u rafineriji u Pančevu. Tim putem osiguravano je čak 70% dizela i 85% benzina za srpsko tržište.
Ako OFAC ne produži licencu, postavlja se pitanje: koje su alternative Srbije za uvoz nafte i naftnih derivata? Za sada, izvjesno je samo da će pregovori između Srbije, Hrvatske, Rusije i SAD-a u narednim sedmicama odrediti energetsku i ekonomsku budućnost Srbije.

