Srijeda, 17 Juna, 2026

Penzija mrtvog čovjeka stizala 17 godina: Majka i kćerka podigle oko 100.000 KM

Najčitanije objave

Nevjerovatan slučaj višegodišnje zloupotrebe penzionog sistema potresao je Banja Luka nakon što je otkriveno da je penzija preminulog čovjeka isplaćivana čak 17 godina nakon njegove smrti.

Prema informacijama koje je iznio direktor Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje Republike Srpske Mladen Milić, sistem je oštećen za oko 100.000 KM.

Penziju primao i nakon smrti

Sve je počelo još 2001. godine kada je korisnik ostvario pravo na penziju i dao punomoć jednoj ženi iz Banje Luke, nakon čega je otišao živjeti u Sjedinjene Američke Države.

Problem je nastao jer je korisnik i dalje imao prijavljeno prebivalište u Banjoj Luci, zbog čega nije bio obavezan dostavljati potvrdu da je živ.

Kako je otkrio Milić, muškarac je preminuo još 2008. godine u SAD-u, ali ta informacija nikada nije evidentirana u domaćem sistemu.

„Sve do kraja 2025. godine penzija je redovno isplaćivana punomoćnici“, rekao je Milić.

Nakon smrti majke novac nastavila podizati kćerka

Situacija je postala još šokantnija kada je utvrđeno da je i žena koja je imala punomoć umrla još 2013. godine.

Nakon njene smrti, isplatu penzije nastavila je podizati njena kćerka, iako se korisnik penzije u evidencijama i dalje vodio kao živ.

Prevara je razotkrivena tek nakon ostavinskog postupka i međunarodne provjere putem konzulata i Ministarstva vanjskih poslova, kada je umrlica unesena u matične evidencije u BiH.

Fond PIO RS je nakon toga podnio krivičnu prijavu.

Tražila otplatu na rate

Prema riječima direktora Fonda, žena koja je nastavila podizati novac angažovala je advokata i pokušala postići nagodbu da dug vraća u ratama.

„Naš stav je jasan – šteta mora biti izmirena jednokratno“, rekao je Milić.

Dodao je da je do sada vraćeno oko 15.000 KM, ali da to ne mijenja ozbiljnost slučaja.

Uvedene nove kontrole

Ovaj slučaj natjerao je Fond PIO Republike Srpske da uvede nova pravila i pooštri kontrolu isplata preko punomoćnika.

Od 1. maja stare punomoći više ne važe, a uvedene su dodatne provjere i elektronska razmjena podataka sa drugim državama.

Prema podacima Fonda, od skoro 2.400 korisnika koji su penzije primali preko punomoćnika, čak 129 osoba trenutno je isključeno iz isplate jer nisu dostavili dokaz da su živi.

U Fondu strahuju da bi konačan broj neprijavljenih smrti mogao biti i veći.

Najnovije objave