Danas je u zgradi Vlade Federacije Bosne i Hercegovine održana sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća (ESV), a zaključci sa sastanka donose dugo očekivane mjere koje bi mogle značajno olakšati položaj radnika i poslodavaca. Prema riječima učesnika, svi ključni akteri zadovoljni su postignutim dogovorima.
Refundacija doprinosa za minimalne plaće i povećanja do 450 KM
Predsjednik ESV-a, Safudin Čengić, istakao je da su zaključci sjednice korak naprijed u poboljšanju standarda radnika i stvaranju boljeg ambijenta za poslodavce. Ključne mjere uključuju:
Refundaciju dijela doprinosa za minimalnu plaću od 1.000 KM, čime će Vlada FBiH subvencionirati do 304 KM kroz posebnu uredbu koja će biti donesena u narednih sedam dana.
Oslobađanje doprinosa na povećanja plaća do 450 KM, što bi trebalo podstaći poslodavce da povećaju primanja svojih radnika bez dodatnog fiskalnog opterećenja.
“Ovim mjerama Vlada šalje jasnu poruku da je posvećena podršci radnicima i rasterećenju poslodavaca,” rekao je Čengić, dodajući kako se planira i izrada novih fiskalnih zakona koji će stupiti na snagu 1. januara 2026.
Socijalni dijalog i fiskalne reforme
Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH, pohvalio je povratak socijalnog dijaloga i naglasio značaj privremenih rješenja. “Ključno je da kriteriji za refundaciju doprinosa budu jasni kako bi se pomoglo kompanijama koje zaista ne mogu podnijeti povećanje minimalca,” izjavio je Smailbegović, dodajući kako će neoporeziva pomoć u visini od 450 KM biti značajna olakšica.
Premijer FBiH Nermin Nikšić dodatno je pojasnio efekat povećanja minimalne plaće, ističući da će doprinosi od povećanja generisati 480 miliona KM, od čega će sav iznos biti usmjeren u fondove za penzije i zdravstveno osiguranje.
Vlada osigurava 100 miliona KM za subvencije
Vlada FBiH je već odobrila 100 miliona KM za subvencioniranje doprinosa i povećanja plaća, a dodatnih 25 miliona KM osigurano je kroz Zavod za zapošljavanje. Premijer Nikšić je naglasio kako će sredstva za ove subvencije dolaziti direktno iz budžeta, a ne iz doprinosa radnika.
“Naš cilj je stvoriti uslove za održivi rast minimalne plaće i osigurati stabilnost fondova. S obzirom na to da ćemo od 1. jula krenuti s izmjenama Zakona o doprinosima, očekujemo da ćemo do kraja godine imati konačne fiskalne zakone,” zaključio je Nikšić.
Povijesni trenutak za ekonomiju FBiH
Dogovor na sjednici ESV-a predstavlja važan iskorak ka poboljšanju ekonomske klime u Federaciji. Radnici će osjetiti konkretne koristi kroz povećanje plaća, dok će poslodavci biti rasterećeni dodatnih troškova, što bi moglo doprinijeti jačanju privrede i povećanju zaposlenosti.
Hoće li ove mjere donijeti dugoročnu stabilnost, ostaje da se vidi, ali jedno je sigurno – današnji dogovor unosi dozu optimizma za sve u Federaciji BiH.