Svrgavanje sirijskog predsjednika Bašara al-Asada predstavlja ne samo povijesnu prekretnicu za Bliski istok već i značajan strateški poraz za ruskog predsjednika Vladimira Putina, tvrdi američki Institut za proučavanje rata (ISW).
Ovaj događaj dovodi u pitanje vjerodostojnost Moskve kao sigurnosnog partnera i njezinu sposobnost održavanja utjecaja u regiji. Ruski saveznici sada se suočavaju s nesigurnom budućnošću, dok sirijski pobunjenici preuzimaju kontrolu nad ključnim gradovima i vojnim bazama.
Geopolitički udarac Moskvi
Institut za proučavanje rata u svom najnovijem izvješću navodi kako je Asadov pad “strateški politički poraz” za Rusiju, koja je od 2015. pružala ključnu vojnu i političku podršku njegovom režimu. Njegov odlazak s vlasti, nakon dvadeset godina vladavine, ozbiljno je narušio Putinovu viziju multipolarnog svijeta u kojem Rusija igra ključnu ulogu.
“Ruska nesposobnost da spriječi rapidnu ofenzivu sirijske oporbe šteti njenom kredibilitetu kao pouzdanog partnera, ne samo na Bliskom istoku već i u širem globalnom kontekstu,” stoji u analizi ISW-a.
Moskva je izgubila značajan politički oslonac, dok se sada suočava s prijetnjama sigurnosti svojih vojnih baza u Siriji, koje su bile ključne za njenu prisutnost u regiji.
Kontrola baza u rukama opozicije?
Dok sirijski pobunjenici učvršćuju vlast u Damasku, ruske vojne baze u Siriji, uključujući ključnu pomorsku bazu Tartus i zračnu bazu Hmeimim, postaju izložene neizvjesnoj budućnosti. ISW upozorava kako će nastavak ruskog prisustva ovisiti o uvjetima koje postave pobunjenici, koje je Moskva ranije etiketirala kao “teroriste”.
“Čak i ako Rusija zadrži svoje baze, to će biti pod milošću opozicijskih skupina, što značajno smanjuje stratešku vrijednost tih baza,” navodi ISW.
Prema izvješćima, Rusija je već poduzela korake za evakuaciju dijela svoje vojne imovine iz Sirije, što dodatno ukazuje na nesigurnost u regiji.
Sirijski pobunjenici u kontaktu s Moskvom
Unatoč napetostima, Rusija je, kako navode izvori, ostvarila kontakt s pobunjeničkim skupinama koje su preuzele vlast u Damasku. Ovaj neočekivani potez mogao bi ukazivati na pokušaj Moskve da sačuva svoje minimalne strateške interese u regiji.
“Rusija pokušava redefinirati svoj pristup kako bi izbjegla potpuni gubitak utjecaja u Siriji,” navodi politički analitičar iz Moskve.
Posljedice za međunarodnu politiku
Pad Asadovog režima izazvao je valove nesigurnosti u globalnoj geopolitici. Rusija je izgubila jednog od svojih ključnih saveznika u regiji, dok se Iran također suočava s izazovima zbog gubitka strateške točke.
S druge strane, Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici vide ovo kao priliku za smanjenje ruskog utjecaja na Bliskom istoku. Novoformirana vlast u Siriji mogla bi otvoriti vrata za suradnju s međunarodnom zajednicom, iako ostaje pitanje hoće li islamistički pobunjenici biti spremni na kompromis.
Asad u Moskvi: Posljednji čin vladavine
Rusko ministarstvo vanjskih poslova potvrdilo je da je Asad napustio zemlju i da se nalazi u Moskvi, gdje mu je odobren politički azil. Njegov odlazak iz Sirije simbolizira kraj obiteljske dinastije koja je desetljećima kontrolirala zemlju željeznom rukom.
Novi poredak na Bliskom istoku
Pad Asada označava seizmički trenutak u povijesti Bliskog istoka i snažan udarac za rusku geopolitiku. Dok Sirija ulazi u novo, neizvjesno poglavlje, Moskva će morati preispitati svoju strategiju kako bi zadržala barem djelomičan utjecaj u regiji.
S obzirom na geopolitičke promjene, Bliski istok će ostati ključna arena za nadmetanje velikih sila, a budućnost Sirije ovisit će o tome koliko će nova vlast uspjeti ostvariti stabilnost i međunarodnu suradnju.