Subota, 9 Novembra, 2024

Nova faza rusko-sjevernokorejske vojne suradnje: Sjevernokorejsko oružje u Ukrajini i potencijalni dolazak trupa

Najčitanije objave

U noći 9. oktobra, ukrajinska bespilotna letjelica pogodila je rusko skladište oružja u Brjanskoj oblasti, za koje Kijev tvrdi da je sadržavalo streljivo isporučeno iz Demokratske Narodne Republike Koreje (DPRK). Ovo otkriće ukazuje na sve veću vojnu suradnju između Rusije i Sjeverne Koreje, posebno u pogledu opskrbe oružjem koje koristi ruska vojska u agresiji na Ukrajinu. Ova suradnja dodatno je zakomplicirala već tešku sigurnosnu situaciju u Ukrajini, a prema ukrajinskom vojnom obavještajcu Kirilu Budanovu, opskrba vojne opreme iz DPRK značajno utječe na intenzitet borbi.

Budanov je ranije upozorio na isporuku balističkih projektila iz Sjeverne Koreje, premda je naglasio da ti projektili nisu toliko brojni kao topničke granate, koje su sada ključne u sukobima. On je također priznao da je, unatoč svjesnosti o ovom problemu, trenutno malo što moguće učiniti kako bi se zaustavila opskrba oružjem iz Sjeverne Koreje Rusiji.

Međunarodni odgovor na sjevernokorejsko uključivanje u sukob

Dok se rat u Ukrajini intenzivira, diplomatski predstavnici Sjedinjenih Država, Japana i Južne Koreje održali su sastanak 8. oktobra kako bi razgovarali o prijetnjama koje dolaze iz Sjeverne Koreje. Naglašeno je da je trilateralna suradnja ključna za suočavanje s rastućom opasnošću koju DPRK predstavlja, kako na Korejskom poluotoku, tako i u širem globalnom kontekstu. Posebno je zabrinjavajuće što je sjevernokorejski “parlament” nedavno uveo ustavne promjene koje formaliziraju neprijateljski stav prema Južnoj Koreji i redefiniraju granice na moru, što bi moglo dovesti do novih napetosti i potencijalnih sukoba.

Uz rastuće vojne manevre Južne Koreje i SAD-a, DPRK je zaprijetila prekidom svih cestovnih i željezničkih veza s Južnom Korejom te izgradnjom “jakih obrambenih struktura” duž granice. Ove mjere dio su šire strategije sjevernokorejskog vođe Kim Jong Una, koji koristi agresivnu retoriku i prijetnje nuklearnim oružjem kako bi izvršio pritisak na Seul, ali i odvratio Japan i SAD od jačanja suradnje s Južnom Korejom.

Dvostruki izazovi: Rat u Ukrajini i napetosti na Korejskom poluotoku

Situacija na Korejskom poluotoku i u Ukrajini postaje sve više isprepletena, što povećava globalne sigurnosne rizike. Dok Kina, Rusija i Sjeverna Koreja čine jedan blok, nasuprot njima stoje Sjedinjene Države, Južna Koreja i Japan. Ova podjela dodatno destabilizira svjetski poredak, a prema bivšem američkom pregovaraču Robertu A. Manningu, Kim Jong Un je ohrabren podrškom Vladimira Putina i ravnodušnošću Kine, što ga potiče na daljnje jačanje svog nuklearnog i raketnog arsenala.

Kina se nalazi u nezavidnoj poziciji – ne može previše pritisnuti Sjevernu Koreju jer joj DPRK služi kao tampon zona protiv mogućeg napredovanja Južne Koreje i, posljedično, SAD-a prema njezinim granicama. Rusija je iskoristila ovu situaciju i u lipnju sklopila sigurnosno partnerstvo sa Sjevernom Korejom, koje uključuje prodaju oružja Moskvi i obvezu uzajamne pomoći u slučaju agresije.

Potencijalno slanje sjevernokorejskih trupa u Ukrajinu

Jedna od najnovijih i najopasnijih mogućnosti u ovom složenom sukobu je potencijalno slanje sjevernokorejskih trupa u Ukrajinu kako bi se pridružile ruskoj vojsci. Ministar obrane Južne Koreje, Kim Yong-hyun, obznanio je da postoji mogućnost da DPRK pošalje vojnike kako bi pomogli Rusiji u borbama, što bi Sjevernoj Koreji pružilo dragocjeno iskustvo na bojištu koje nije mogla dobiti desetljećima.

Dmitrij Peskov, glasnogovornik Kremlja, odbacio je ove tvrdnje, ali dokazi ukazuju na to da je već došlo do upotrebe sjevernokorejskog oružja u Ukrajini. Zapadne obavještajne službe procjenjuju da je gotovo polovica topničkih granata koje ruska vojska koristi u Ukrajini isporučena iz Sjeverne Koreje.

Opasna globalna dinamika

Ove vojne veze između Rusije i Sjeverne Koreje dodatno kompliciraju ionako napetu globalnu sigurnosnu situaciju. Dva velika sukoba – onaj u Ukrajini i rastuće napetosti na Korejskom poluotoku – postaju sve više međuovisni, stvarajući ozbiljnu prijetnju daljnjem širenju nasilja u Pacifičkoj regiji.

Prema riječima Chad O’Carrolla, izvršnog direktora Korea Risk Group, slanje sjevernokorejskih trupa u Ukrajinu ne bi samo pojačalo ruske vojne kapacitete, već bi omogućilo DPRK stjecanje vrijednog iskustva na bojnom polju, što bi moglo biti ključno u pripremi za potencijalne sukobe na Korejskom poluotoku.

U ovom složenom geopolitičkom kontekstu, međunarodna zajednica mora hitno djelovati kako bi spriječila daljnju eskalaciju ovih sukoba i njihovo prelijevanje na druge dijelove svijeta.

Najnovije objave