Četvrtak, 5 Decembra, 2024

Nova bitka za Alep: Povratak sukoba u Siriji i neočekivana ofanziva pobunjenika

Najčitanije objave

Nakon više od decenije rata i nekoliko godina relativnog zatišja, Sirija se suočava s novim valom nasilja. Pobunjenička grupa Hayʼat Tahrir ash-Sham (HTS), koju podržava Turska, izvela je iznenadnu ofanzivu i zauzela značajan dio Alepa, najvećeg sirijskog grada. Ovaj razvoj događaja alarmirao je ne samo režim Bašara al-Asada već i njegove saveznike, uključujući Rusiju i Iran. Neočekivana eskalacija mogla bi imati dalekosežne posljedice, otvarajući novu dimenziju konflikta na Bliskom istoku.

Ko su Hayʼat Tahrir ash-Sham?

HTS je sunitska militantna grupa osnovana 2017. godine, nastala ujedinjenjem više frakcija koje su djelovale tokom građanskog rata. Proklamirani cilj grupe je uspostavljanje islamske države i svrgavanje režima Bašara al-Asada, kao i eliminacija njegovih saveznika, poput Hezbollaha. Iako ih Sjedinjene Američke Države i dalje smatraju terorističkom organizacijom, HTS je posljednjih godina pokušao promijeniti svoj imidž, nastojeći se predstaviti kao politički pragmatičan i društveno odgovoran akter u regiji pod njihovom kontrolom.

Na čelu grupe nalazi se Abu Mohammad al-Julani, bivši član al-Qaide i lider al-Nusre. Uprkos ranijim ekstremističkim potezima, Julani je posljednjih godina zauzeo drugačiji pristup, promovišući “građansku vladavinu” na teritorijama pod kontrolom HTS-a i distancirajući se od svojih bivših saveznika. Ipak, njegova prošlost, koja uključuje bombaške napade i represiju nad vjerskim manjinama, ostaje mrlja na pokušajima da se grupa predstavi u pozitivnijem svjetlu.

Ofanziva koja mijenja igru?

Najnoviji napadi HTS-a dolaze u trenutku kada su saveznici Asadovog režima, uključujući Rusiju i Hezbollah, oslabljeni obavezama na drugim bojištima. Na društvenim mrežama kruže snimci pobunjenika koji drže centar Alepa, uključujući staru gradsku jezgru i Veliku džamiju. Analitičari ocjenjuju da bi ovakav razvoj događaja mogao označiti prekretnicu u sirijskom konfliktu.

Robert Ford, bivši američki ambasador u Siriji, upozorava da bi borbe mogle izazvati dodatnu destabilizaciju, posebno ako u sukobe budu uvučene Rusija i Turska, zemlje koje već imaju složene odnose u regiji. Charles Lister, stručnjak za Bliski istok, smatra da je ovo događaj koji bi mogao “promijeniti igru”, posebno ako se režimske snage pokažu nesposobnim zadržati teritorije pod svojom kontrolom.

Širi kontekst i potencijalne posljedice

Nastavak sukoba u Siriji dolazi u vrijeme kada regija već bilježi porast napetosti. Izrael je nedavno izveo nekoliko napada na režimske i proiranske snage u Siriji, dok su Sjedinjene Države usmjerene na sprječavanje ponovnog jačanja Islamske države. Turska, s druge strane, nastavlja koristiti svoj utjecaj na HTS i druge pobunjeničke grupe kako bi ostvarila svoje geopolitičke ciljeve.

Stručnjaci upozoravaju da bi borbe u Alepu mogle oživjeti interes Islamske države i dodatno zakomplicirati situaciju u Siriji. Povrh toga, mogući sukob između Rusije i Turske na sirijskom tlu mogao bi imati šire geopolitičke posljedice, dodatno destabilizirajući već krhku regiju.

Budućnost Sirije

Iako je Asadov režim posljednjih godina konsolidovao kontrolu nad većim dijelom zemlje, najnovija ofanziva HTS-a pokazuje da sukobi daleko od završetka. Sa saveznicima koji se suočavaju s izazovima na drugim frontovima i opozicijskim snagama koje pokazuju neočekivanu snagu, budućnost Sirije ostaje neizvjesna. Hoće li ovaj razvoj događaja dovesti do novih mirovnih pregovora ili će se konflikt nastaviti produbljivati, ostaje da se vidi. Ono što je sigurno jeste da su Alep i Sirija ponovo u centru pažnje svjetske javnosti.

Najnovije objave