Četvrtak, 18 Aprila, 2024

Nevjerojatna popustljivost Evrope prema Dodiku ili kako ih balkanski Lukašenko osvaja svojom “neodoljivom karizmom”

Najčitanije objave

“Evropska unija jasno je stavila do znanja našim partnerima da odnosi s Rusijom pod vodstvom Putina ne mogu biti uobičajeni, s obzirom na neopravdanu invaziju Rusije na Ukrajinu”, izjavili su iz Europske komisije odgovarajući na pitanje N1 o posjeti Milorada Dodika Moskvi i njegovom sastanku s Vladimirom Putinom.

Dodaju da Europska unija očekuje da se zemlje kandidati smatraju pouzdanim europskim partnerima koji dijele zajedničke principe, vrijednosti te brinu o sigurnosti i prosperitetu.

Da li je Evropa prestrašena (ili očarana) balkanskim Lukašenkom?

Ova blaga poruka više nalikuje na ohrabrenje Dodiku nego na stvarnu kritiku kojom bi ga se potaknulo na razmišljanje. Postavlja se pitanje je li moguće da su europski parlamentarci toliko prestrašeni (ili očarani) balkanskim Lukašenkom ili, još gore, da su očarani njegovom tako zvanom “harizmom” i “patriotskom ljubavi” prema Rusiji.

Balkanski Lukašenko ili “Balkan Putin” – kako god ga nazvali, Dodik uspijeva zadržati evropsku pažnju na sebi, unatoč svojim postupcima koji su protivni temeljnim načelima EU. Možda se pitamo je li to zbog straha od nestabilnosti na Balkanu ili zbog političkih interesa koji se podmuklo vuku iza kulisa.


Jedno je sigurno, Europska unija bi trebala iskoristiti priliku i razmisliti o posljedicama ovakvog blagog pristupa Dodiku. Njegova “harizma” i “patriotska ljubav” prema Rusiji ne smiju biti izgovor za ignoriranje kršenja ljudskih prava i izazivanje nestabilnosti na Balkanu. Umjesto očaranosti, potrebna je ozbiljna refleksija i djelovanje kako bi se očuvali evropski principi i vrijednosti.

Dok se Evropa okreće i tolerira Dodikove postupke, postavlja se pitanje gdje su granice popustljivosti. Je li to samo početak nečega većeg? Trebamo li biti zabrinuti zbog toga što očigledno nedostaje čvrstina i odlučnost u suočavanju s izazovima na Balkanu?

Političko-nacionalistički flert i “ne,ne!” pristup

Možda je vrijeme da Evropa osvijesti svoju odgovornost prema demokraciji, ljudskim pravima i vladavini prava te se suprotstavi političkim liderima koji manipuliraju retorikom i igraju na kartu nacionalističkih sentimenta. Ako ne djelujemo sada, možda ćemo se jednog dana naći suočeni s posljedicama koje je teško popraviti.

Evropski parlamentarci trebaju biti hrabri i dosljedni u obrani evropskih vrijednosti, bez obzira na “harizmu” ili političke igre koje se odvijaju na Balkanu. Samo tako mogu ostvariti svoju svrhu i vratiti povjerenje građana u snagu i integritet Europske unije. Sada je vrijeme da se prekine ovaj “političko-nacionalistički flert” i da se preuzme odgovornost za promicanje pravde, mira i demokracije na Balkanu.

Evropska unija ne smije biti popustljiva prema liderima poput Dodika, koji manipuliraju nacionalističkim sentimentima i šire netoleranciju. Treba uspostaviti jasne granice i zahtijevati odgovornost za svako kršenje temeljnih evropskih vrijednosti.

A, šta da je bošnjački političar otišao Putinu?

Ukoliko nastave s ovakvim “Ne,ne!” pristupom, može se postaviti pitanje što će se dogoditi s evropskim integracijskim procesom na Balkanu. Hoće li se podupirati lideri koji održavaju bliske veze s Rusijom i krše osnovna načela prava i slobode?

Pitamo se šta bi se desilo kada bi neki bošnjački političar otišao u Rusiju i dao Putinu orden? Da li bi visoki predstavnik reagovao, kako i Evropa reagovala, kakve bi to posljedice imalo za Bosnu?

Evropo, je li to put kojim želimo krenuti? Odlučite se!

Podsjetimo, predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, jučer je dodijelio orden predsjedniku Rusije, Vladimiru Putinu – Orden Republike Srpske na ogrlici, za izraženu brigu i ljubav prema RS-u, povodom 9. siječnja, neustavnog datuma obilježavanja Dana RS-a.

(Infodan)

Najnovije objave