Michael Jackson, kralj popa, rođen je 29. augusta 1958. godine, i iako je ostavio neizbrisiv trag u povijesti muzike, njegov život bio je obilježen i teškim osobnim tragedijama. Iza blještavila i svjetske slave, skrivala se mračna stvarnost koja je zgrozila i najbliže mu ljude.
Teška prošlost i zlostavljanje
Od malih nogu, Michael nije imao djetinjstvo kakvo bi svako dijete zaslužilo. Njegov otac, Joe Jackson, poznat po strogoći, često ga je zlostavljao, stvarajući duboke emocionalne rane koje će ga pratiti cijeloga života. Michael je kasnije pričao kako bi povraćao od straha svaki put kada bi vidio oca. Ta trauma oblikovala je njegovu osobnost, a mnogi vjeruju da je upravo zbog nje u kasnijim godinama tražio društvo dječaka, pokušavajući pronaći izgubljeno djetinjstvo.
Nedođija i kontroverze
U želji da si vrati izgubljeno djetinjstvo, Michael je stvorio ranč Nedođija, inspiriran pričom o Petru Panu i dječacima koji nikada ne odrastaju. Ono što je u početku izgledalo kao nevina želja da se poveže s djetinjstvom, kasnije se pretvorilo u seriju mračnih optužbi koje su potresle svijet.
Godine 1993., Michael se suočio s prvom ozbiljnom optužbom za zlostavljanje, kada ga je Evan Chandler optužio za zlostavljanje svog 13-godišnjeg sina Jordana. Iako je slučaj riješen izvan suda uz nagodbu od 15 milijuna dolara, ta optužba ostavila je neizbrisiv trag na njegovoj reputaciji. Slijedile su i druge optužbe, no sud je 2005. godine proglasio Michaela nevinim. Iako nikada nije bilo dokaza da je seksualno zlostavljao djecu, njegov odnos s maloljetnicima ostao je kontroverzan i predmet stalnih špekulacija.
Tragičan kraj
Michael Jackson preminuo je 25. juni 2009. godine, ostavljajući iza sebe ne samo legendarni muzički opus, već i mnoštvo neodgovorenih pitanja. Kada je njegovo tijelo stiglo na obdukciju, liječnici su bili zgroženi stanjem u kojem se nalazilo. Brojne operacije, ovisnost o lijekovima i fizičko iscrpljivanje učinili su svoje. Tijelo koje je nekada izvodilo najsloženije plesne pokrete bilo je daleko od onoga što su obožavatelji pamtili.
Tokom mladosti Jackson je imao tamnu, afroameričku put, ali mu je 1980-ih koža značajno posvijetlila. Kako je objasnio, bila je to posledica vitiliga. Godinama kasnije, kada je preminuo, izvještaj sa obdukcije potvrdilo je njegovu tvrdnju.
Vitiligo je rijedak kožni poremećaj koji se manifestuje mrljama koje se neprestano šire i mijenjaju oblik. Jackson je pokušavao da izjednači ton svoje kože kremom Porcelain. Bio je vrlo blizak sa svojim dermatologom. Čak se oženio njegovom medicinskom sestrom, koja mu je kasnije rodila sina Prinsa i ćerku Paris.
Iako se činilo da ima gustu, crnu kosu, Majkl je bio ćelav i nosio je perike od 1984. godine. Sve je to posljedica nezgode koju je doživio kada se na bini zapalio i ostao bez kose. Kontroverzni pjevač na čelu je trajno istetovirao šiške, kako bi preko njih mogao da nosi periku. Osim toga, usne su mu bile tetovirane crvenom bojom.
Jackson imao je 50 godina kad je umro, a estetske korekcije i anoreksija trajno su uništile njegovo tijelo. Obdukcija je kasnije pokazala da je pjevač po cijelom tijelu imao strašne rane i ožiljke. S obzirom na to da je zbog anoreksije jeo samo jedan manji obrok dnevno, autopsija je u njegovom želucu pronašla samo gomilu tableta. Cijela koža bila mu je išarana, što je potvrdilo da zaista boluje od vitiliga.
Michaelov život, ispunjen kontrastima između slave i tuge, ostaje trajno svjedočanstvo o složenosti ljudske psihe i cijeni koju je platio za svoj nevjerojatan talent. Dok ga svijet pamti po hitovima i nezaboravnim nastupima, njegova osobna priča ostaje podsjetnik na opasnosti koje dolaze s ekstremnom slavom i traumama iz prošlosti.