Kamala Harris, trenutna potpredsjednica Sjedinjenih Američkih Država, ušla je u utrku za predsjednicu nakon što se Joe Biden povukao iz reizborne kampanje prije nešto više od dva mjeseca. Iako je Harris u početku uživala značajnu podršku, brzo je restrukturirala kampanju i naišla na val oduševljenja među biračima, jer su mnogi s nadom gledali na mogućnost da na čelu države vide osobu koja nije ušla u osmo desetljeće života.
U prvim danima nakon Bidenovog povlačenja, Harris je uspjela privući značajnu financijsku podršku, volonteri su se masovno uključivali, a ankete su ukazivale na topljenje prednosti koju je Donald Trump mjesecima imao u odnosu na Bidena. Međutim, samo nekoliko tjedana prije izbora, Harrisina kampanja suočava se s ozbiljnim izazovima, a mnogi se pitaju hoće li uspjeti probiti “plafon” koji joj stoji na putu prema pobjedi.
Nervozni ton u kampanji
Unatoč početnom zamahu, ključni članovi Harrisinog tima izrazili su zabrinutost zbog rezultata anketa, koje ukazuju na tijesnu borbu između nje i Trumpa. Prisjećajući se iznenađujućeg poraza Hilary Clinton 2016. godine, članovi kampanje strahuju od ponavljanja sličnog scenarija. Najveći problem predstavlja činjenica da je Harris morala brzo restrukturirati svoju kampanju, što je dovelo do nesuglasica oko strategije.
Jedno od ključnih pitanja u kampanji jest kome posvetiti najviše pažnje – umjerenim i neovisnim biračima ili tradicionalnim demokratskim glasačima, uključujući manjine, koje su posljednjih godina pokazale manje entuzijazma za stranku. Dodatni izazov za Harris predstavlja činjenica da je bila ključni dio Bidenove administracije, pa je teško distancirati se od odluka koje je donio tim u kojem je i sama sudjelovala.
Put do Bijele kuće kroz ključne savezne države
Harrisov put do potrebnih 270 elektorskih glasova vodi kroz nekoliko ključnih saveznih država, uključujući Pennsylvaniju, Michigan i Wisconsin (tzv. Plavi zid), te Sunčani pojas s Arizonom i Nevadom. Međutim, nijedna od tih ruta trenutno ne djeluje sigurno.
Prema najnovijim anketama Sveučilišta Quinnipiac, Harrisova prednost u ključnim državama brzo se topi. U Pennsylvaniji, gdje je imala prednost od šest posto, ta je brojka pala na tri posto, dok je u Michiganu njezina prednost potpuno nestala. U Wisconsinu su Harris i Trump trenutno izjednačeni, što dodatno povećava neizvjesnost pred izbore.
Kako bi povećala svoje šanse, Harrisina kampanja se okrenula provjerenim trikovima, uključujući angažman bivšeg predsjednika Baracka Obame. Obama je u Pennsylvaniji, ključnoj saveznoj državi koja nosi 19 elektorskih glasova, održao snažan govor u kojem je pozvao birače da “okrenu stranicu” i podrže Harris kao prvu predsjednicu u povijesti SAD-a.
Tijesna borba u ključnim državama
Prema anketi Wall Street Journala, Harris i Trump uživaju gotovo jednaku podršku u sedam ključnih saveznih država, koje će vjerojatno odlučiti ishod izbora. Harris trenutno vodi u Arizoni, Georgiji i Michiganu, dok Trump ima prednost u Nevadi i Pennsylvaniji. U Sjevernoj Karolini i Wisconsinu rezultati su izjednačeni, što dodatno potvrđuje da će predizborna borba biti izuzetno neizvjesna.
Rezultati anketa također ukazuju na duboku podijeljenost birača po pitanjima poput gospodarstva, imigracije i ženskih prava. Trump uživa veću podršku u pitanjima ekonomije i imigracije, dok Harris vodi u pitanjima zdravstvene skrbi i stanovanja.
Harris kao nositeljica demokratske nade
Kamala Harris preuzela je demokratsku kandidaturu nakon Bidenovog povlačenja u srpnju, pokušavajući unijeti novu viziju Amerike i oživjeti demokratsku koaliciju mladih birača, Afroamerikanaca i žena iz predgrađa. Iako je u početku naišla na entuzijazam među biračima, sada se suočava s tijesnom borbom protiv Donalda Trumpa, koji, unatoč kaznenim optužbama i spornim tvrdnjama o izbornoj prevari, i dalje zadržava značajnu podršku.
Ankete pokazuju da je utrka između Harris i Trumpa izuzetno neizvjesna, a ishod izbora uvelike će ovisiti o odazivu birača u ključnim državama. Hoće li Harris uspjeti preokrenuti trend i postati prva predsjednica SAD-a, ili će se Trump vratiti u Bijelu kuću, ostaje neizvjesno do posljednjeg trenutka.