Petak, 29 Marta, 2024

Bizarno otkriće arheologa u Egiptu!

Najčitanije objave

Arheolozi u Egiptu otkrili su 1700 godina staro “svetište sokola”, zajedno s ostacima 15 bezglavih sokolova na postolju, kao i kameni spomenik koji prikazuje dva nepoznata boga. Svetište i spomenik, koji su pronađeni u Berenikeu, drevnoj egipatskoj luci na Crvenom moru, opisani su u radu koji je objavljen u oktobarskom broju časopisa American Journal of Archaeology.

Željezni harpun dugačak oko 34 centimetra pronađen je u blizini postolja, napisali su istraživači u studiji. “Čini se da je odrubljivanje glave sokolu lokalna gesta dovršavanja žive žrtve bogu svetišta”, rekao je David Frankfurter, profesor religije na Sveučilištu u Bostonu koji nije bio uključen u iskapanje. “Zavjetno žrtvovanje žive životinje obično uključuje neku vrstu ubijanja ili krvarenja kako bi se pokazala predanost bhakte”, izjavio je za Live Science.

U drugoj prostoriji svetišta, arheolozi su pronašli stelu, ili stup, s grčkim natpisom koji u prijevodu znači “Neprimjereno je ovdje kuhati glavu”. Ostaje misterij zašto su sokolovi obezglavljeni, zašto je u prostoriji postavljena stela koja zabranjuje kuhanje glava i zašto je u blizini sokolova postavljen harpun.

Moguća objašnjenja

Stela prikazuje tri božanstva: Harpokrata s Koptosa, koji je “bog djeteta”, i dva zagonetna božanstva čija imena nisu jasna. Jedna ima “glavu sokola”, a druga je božica koja nosi krunu napravljenu od “kravljih rogova i solarnog diska”, napisali su arheolozi, ističući da se čini da je bog s glavom sokola najistaknutiji od tri prikazana božanstva.

Jedno od mogućih objašnjenja je da su 15 bezglavih sokolova bili žrtve prinesene božanstvima, posebno bogu s glavom sokola. Harpun je također mogao biti žrtva, smatraju istraživači. “Pretpostavljamo da su žrtvene životinje bile kuhane prije nego što su predstavljene bogu, možda kako bi im se olakšalo čupanje perja, te da su im glave uklonjene, prema receptu na steli”, napisao je tim u svom radu.

Svetište je također sadržavalo ostatke riba, sisavaca i ljuski ptičjih jaja. Neki od njih također su mogli biti prinosi, a gozbe su se možda događale u svetištu, zapazili su arheolozi. U vrijeme kada je svetište bilo u upotrebi, oko četvrtog stoljeća nove ere, Rimsko Carstvo kontroliralo je Egipat, ali je njihova kontrola slabila.

Riječ je o kultu

Rijetkost je otkriti ovakva otkrića netaknuta, rekla je za Live Science u e-poruci Salima Ikram, profesorica egiptologije na Američkom sveučilištu u Kairu. “Raspored sokola u komori je izvanredan, a ostali predmeti, posebno stela, su prekrasni”.

Obezglavljeni sokolovi i zabrana kuhanja glava pokreću brojna pitanja o kultu, ritualima i raznim sustavima vjerovanja koji su se stopili u Berenikeu, dodala je Ikram. “Ovo otkriće mali je, ali ključni dio u dešifriranju složenih vjerskih vjerovanja i rituala koji su cvjetali u ovom lučkom gradu”, rekla je Ikram.

Najnovije objave